event burgee venue burgee

Vallarta Cup 2018

Vallarta Yacht Club

Results are provisional as of 18:11 on January 20, 2018

Cruising Class A Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PHRFTOT, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Model Boat Class sailno Helmname Rating Race 1
January 7 12:30
Race 2
January 13 12.30
Race 3
January 21 12.41
Total Nett
1st Catalina 38 Poco Loco Dos Cruising Class A 38 Keith Sangster 162 1.0 1.0 1.0 3.0 3.0
2nd Sloop Toledo Cruising Class A   Justin Liddy 189 5.0 DNF 2.0 2.0 9.0 9.0
3rd Westsail 42 Southern Cross III Cruising Class A     180 5.0 DNC 3.0 3.0 11.0 11.0
4th Columbia 45 In the Vortex Cruising Class A     213 5.0 DNC 4.0 5.0 DNC 14.0 14.0

Multihull Class B Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PHRFTOT, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Model Boat Class sailno Helmname Rating Race 1
January 7 12:30
Race 2
January 13 12.30
Race 3
January 21 12.41
Total Nett
1st Farrier 22 Cricket Multihull Class B   Randy Hough 95 1.0 1.0 1.0 3.0 3.0
2nd Searunner 40 Doggone Multihull Class B   Greig Olson 89 2.0 2.0 2.0 6.0 6.0
3rd Cat2Fold Cat2fold Multihull Class B C2F Brian Charette 96 4.0 DNF 4.0 DNC 3.0 11.0 11.0

Performance Class C Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PHRFTOT, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Model Boat Class sailno Helmname Rating Race 1
January 7 12:30
Race 2
January 13 12.30
Race 3
January 21 12.41
Total Nett
1st Beneteau 36s7 Mony Performance Class C   Danial Zaragoza 129 1.0 1.0 2.0 4.0 4.0
2nd Serendipity 43 Wings Performance Class C US 8986 Fred Roswold 72 3.0 2.0 1.0 6.0 6.0
3rd Varianta 44 Olas Lindas Performance Class C 28 Linda Sweet 44 2.0 3.0 3.0 8.0 8.0
4th JNNSF38 Bright Star Performance Class C 51425 Dorr Anderson 77 4.0 4.0 4.0 12.0 12.0
5th Ron Holland 40 Alarife Performance Class C 28799 Jorge Jimenez 81 5.0 7.0 DNC 5.0 17.0 17.0
6th Varianta 44 Nueva Luna Performance Class C MEX1955 Guadalupe Dipp 54 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 21.0 21.0

Performance Class D under 30 Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PHRFTOT, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Model Boat Class sailno Helmname Rating Race 1
January 7 12:30
Race 2
January 13 12.30
Race 3
January 21 12.41
Total Nett
1st J80OD Shiva Performance Class D under 30 808 Rush Faville 114 1.0 1.0 1.0 3.0 3.0
2nd J80OD Harmattan Performance Class D under 30 586 Daniel Kelsey 114 2.0 2.0 2.0 6.0 6.0

Race 1 - Cruising Class A Class - January 7 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 13:14, Distance: 9
Rank Model Boat Class sailno Helmname Rating Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 Catalina 38 Poco Loco Dos Cruising Class A 38 Keith Sangster 162 13:14 16:42:35 3:28:35 3:10:25 2.589 kn 1.0
2 Sloop Toledo Cruising Class A   Justin Liddy 189     DNF     5.0

Race 2 - Cruising Class A Class - January 13 at 12.30

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 12:15, Distance: 19
Rank Model Boat Class sailno Helmname Rating Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 Catalina 38 Poco Loco Dos Cruising Class A 38 Keith Sangster 162 12:15 15:28:10 3:13:10 2:56:21 5.902 kn 1.0
2 Sloop Toledo Cruising Class A   Justin Liddy 189 12:15 16:03:15 3:48:15 3:20:46 4.995 kn 2.0
3 Westsail 42 Southern Cross III Cruising Class A     180 12:15 16:07:17 3:52:17 3:26:50 4.908 kn 3.0
4 Columbia 45 In the Vortex Cruising Class A     213 12:15 16:20:20 4:05:20 3:29:00 4.647 kn 4.0

Race 3 - Cruising Class A Class - January 21 at 12.41

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 12:45, Distance: 11
Rank Model Boat Class sailno Helmname Rating Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 Catalina 38 Poco Loco Dos Cruising Class A 38 Keith Sangster 162 12:45 15:41:10 2:56:10 2:40:50 3.746 kn 1.0
2 Sloop Toledo Cruising Class A   Justin Liddy 189 12:45 16:12:26 3:27:26 3:02:27 3.182 kn 2.0
3 Westsail 42 Southern Cross III Cruising Class A     180 12:45 16:14:10 3:29:10 3:06:15 3.155 kn 3.0

Race 1 - Multihull Class B Class - January 7 at 12:30

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 13:19, Distance: 19
Rank Model Boat Class sailno Helmname Rating Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 Farrier 22 Cricket Multihull Class B   Randy Hough 95 13:19 16:23:41 3:04:41 3:06:07 6.173 kn 1.0
2 Searunner 40 Doggone Multihull Class B   Greig Olson 89 13:19 16:32:05 3:13:05 3:16:24 5.904 kn 2.0
3 Cat2Fold Cat2fold Multihull Class B C2F Brian Charette 96     DNF     4.0

Race 2 - Multihull Class B Class - January 13 at 12.30

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 12:15, Distance: 19
Rank Model Boat Class sailno Helmname Rating Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 Farrier 22 Cricket Multihull Class B   Randy Hough 95 12:15 16:02:40 3:47:40 3:49:26 5.007 kn 1.0
2 Searunner 40 Doggone Multihull Class B   Greig Olson 89 12:15 16:22:10 4:07:10 4:11:25 4.612 kn 2.0

Race 3 - Multihull Class B Class - January 21 at 12.41

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 12:50, Distance: 14
Rank Model Boat Class sailno Helmname Rating Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 Farrier 22 Cricket Multihull Class B   Randy Hough 95 12:50 16:06:07 3:16:07 3:17:38 4.283 kn 1.0
2 Searunner 40 Doggone Multihull Class B   Greig Olson 89 12:50 16:29:40 3:39:40 3:43:27 3.824 kn 2.0
3 Cat2Fold Cat2fold Multihull Class B C2F Brian Charette 96 12:50 16:51:29 4:01:29 4:02:59 3.479 kn 3.0

Race 1 - Performance Class C Class - January 7 at 12:30

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 13:24, Distance: 19
Rank Model Boat Class sailno Helmname Rating Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 Beneteau 36s7 Mony Performance Class C   Danial Zaragoza 129 13:24 16:37:12 3:13:12 3:04:57 5.901 kn 1.0
2 Varianta 44 Olas Lindas Performance Class C 28 Linda Sweet 44 13:24 16:22:51 2:58:51 3:15:43 6.374 kn 2.0
3 Serendipity 43 Wings Performance Class C US 8986 Fred Roswold 72 13:24 16:32:47 3:08:47 3:17:17 6.039 kn 3.0
4 JNNSF38 Bright Star Performance Class C 51425 Dorr Anderson 77 13:24 16:42:10 3:18:10 3:25:26 5.753 kn 4.0
5 Ron Holland 40 Alarife Performance Class C 28799 Jorge Jimenez 81 13:24 16:58:34 3:34:34 3:41:02 5.313 kn 5.0

Race 2 - Performance Class C Class - January 13 at 12.30

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 12:15, Distance: 19
Rank Model Boat Class sailno Helmname Rating Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 Beneteau 36s7 Mony Performance Class C   Danial Zaragoza 129 12:15 15:58:30 3:43:30 3:33:57 5.101 kn 1.0
2 Serendipity 43 Wings Performance Class C US 8986 Fred Roswold 72 12:15 15:46:30 3:31:30 3:41:01 5.39 kn 2.0
3 Varianta 44 Olas Lindas Performance Class C 28 Linda Sweet 44 12:15 15:39:40 3:24:40 3:43:58 5.57 kn 3.0
4 JNNSF38 Bright Star Performance Class C 51425 Dorr Anderson 77 12:15 15:55:15 3:40:15 3:48:20 5.176 kn 4.0

Race 3 - Performance Class C Class - January 21 at 12.41

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 12:55, Distance: 14
Rank Model Boat Class sailno Helmname Rating Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 Serendipity 43 Wings Performance Class C US 8986 Fred Roswold 72 12:55 15:52:55 2:57:55 3:05:56 4.721 kn 1.0
2 Beneteau 36s7 Mony Performance Class C   Danial Zaragoza 129 12:55 16:12:00 3:17:00 3:08:35 4.264 kn 2.0
3 Varianta 44 Olas Lindas Performance Class C 28 Linda Sweet 44 12:55 15:49:17 2:54:17 3:10:43 4.82 kn 3.0
4 JNNSF38 Bright Star Performance Class C 51425 Dorr Anderson 77 12:55 16:05:32 3:10:32 3:17:31 4.409 kn 4.0
5 Ron Holland 40 Alarife Performance Class C 28799 Jorge Jimenez 81 12:55 16:18:12 3:23:12 3:29:19 4.134 kn 5.0

Race 1 - Performance Class D under 30 Class - January 7 at 12:30

Start: Start 4, Finishes: Place, Time: 13:24, Distance: 13
Rank Model Boat Class sailno Helmname Rating Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 J80OD Shiva Performance Class D under 30 808 Rush Faville 114 13:24 17:18:00 3:54:00 3:49:04 3.333 kn 1.0
2 J80OD Harmattan Performance Class D under 30 586 Daniel Kelsey 114 13:24 17:19:53 3:55:53 3:50:55 3.307 kn 2.0

Race 2 - Performance Class D under 30 Class - January 13 at 12.30

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 12:15, Distance: 19
Rank Model Boat Class sailno Helmname Rating Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 J80OD Shiva Performance Class D under 30 808 Rush Faville 114 12:15 15:49:15 3:34:15 3:29:44 5.321 kn 1.0
2 J80OD Harmattan Performance Class D under 30 586 Daniel Kelsey 114 12:15 16:04:30 3:49:30 3:44:40 4.967 kn 2.0

Race 3 - Performance Class D under 30 Class - January 21 at 12.41

Start: Start 4, Finishes: Place, Time: 12:55, Distance: 11
Rank Model Boat Class sailno Helmname Rating Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 J80OD Shiva Performance Class D under 30 808 Rush Faville 114 12:55 15:27:52 2:32:52 2:29:39 4.317 kn 1.0
2 J80OD Harmattan Performance Class D under 30 586 Daniel Kelsey 114 12:55 15:33:30 2:38:30 2:35:09 4.164 kn 2.0

http://www.vallartayachtclub.org
sss@vallartayachtclub.org

http://www.vallartayachtclub.org
sss@vallartayachtclub.org

Sailwave Scoring Software 2.23.4
www.sailwave.com